Wywiad z ekspertem w branży kolorowych diamentów

W najnowszym wydaniu magazynu World Diamond Magazine (Marzec, 2015) można przeczytać interesujący wywiad z antwerpskim ekspertem i pasjonatem w tej dziedzinie, Mike Akiki. Poniżej fragment tego wywiadu:

WDM: Oprócz wielkości, “białe” diamenty są często wyceniane na podstawie ich przejrzystości/czystości. Co determinuje cenę diamentu kolorowego?

MA: Są dwa podstawowe kryteria, które determinują cenę kolorowych diamentów. Pierwszym jest rzadkość, a drugie jest związane z odcieniem, tonem oraz nasyceniem koloru kamienia. W przeciwieństwie do białych diamentów, gdzie im mniej koloru tym lepiej, gdy mowa o naturalnie kolorowych diamentach to im więcej kolory tym lepiej. 

WDM: Czy jest jakaś różnica w sposobie szlifowania diamentów przezroczystych a kolorowych?

MA: Białe diamenty są w większości szlifowane w taki sposób aby spełniać kryteria zasady 4C. Osobiście, gdy szlifuję naturalnie kolorowe diamenty, najważniejszy jest dla mnie kolor. To bardzo naturalny, organiczny proces, którym wieńczę podróż kamienia poprzez odpowiednią kombinacje cięcia i koloru. Każdy naturalnie kolorowy diament ma swoje własne zawiłości i potrzeby.

WDM: Kto jest docelowym nabywca kolorowych diamentów?

MA: Wszyscy! Kolor wpływa na nasz świat, nasze życie, każdy dzień. Popyt na kolorowe diamenty rośnie i pomimo pokaźnych cen osiąganych na aukcjach dla każdego znajdzie się naturalnie kolorowy diament! Podobnie jak w modzie, kolorowe diamenty są pięknym sposobem na samoekspresję.

Źródło: World Diamond Magazine