Klasyfikacja diamentów

Wagę diamentów mierzy się w karatach. Jeden karat jest równy 0.2 grama. Określenie „karat” pochodzi od ziarna chleba świętojańskiego i jest dawną miarą używaną w krajach arabskich. Bezbarwne i kolorowe diamenty są ważone w ten sam sposób, aczkolwiek z powodu niezwykle rzadkiego występowania diamentów kolorowych – ich cena za karat jest wielokrotnie wyższa. Mimo tego, warto podkreślić, ze dla diamentów kolorowych zdecydowanie ważniejszy od wagi jest kolor – mały czerwony diament, który należy do najrzadszych kamieni, często będzie droższy i cenniejszy od dużego żółtego.

Pierwsze trzy klasy kolorów (mdły, bardzo jasny i jasny) są używane w ocenianiu diamentów kolorowych o barwie innej niż żółta. Inne klasy kolorów, w tym Fantazyjny, Fantazyjny Intensywny i Fantazyjny Żywy są uzywane do opisywania wszystkich barw (w tym barwy żółtej).

Diamenty kolorowe tworzą się, gdy znajdują się w nich niewielkie ilości innych pierwiastków lub jeśli są w nich obecne wady w strukturze na poziomie atomowym.

Żółte i pomarańczowe powstają z powodu obecności azotu w strukturze, natomiast niebieskie zawdzięczają swoją barwę obecności boru. Obecność wodoru tworzy unikalne odcienie fioletu. Ogromne ciśnienie wywierane na diament głęboko w ziemi może nieprawidłowo skompresować jego strukturę, tworząc czerwony, różowy, fioletowy lub brązowy kamień, z kolei naturalne promieniowanie wpływające na już utworzone diamenty przez miliony lat może nadać im zieloną barwę.

Oszlifowanie jest jedną z najistotniejszych rzeczy przy wybieraniu kolorowych diamentów. Okrągły brylantowy szlif jest najpopularniejszym kształtem nadawanym diamentom bezbarwnym, diamenty kolorowe natomiast są zazwyczaj szlifowane na różne wymyślne kształty aby wydłużyć ścieżkę światła i tym samym zintensyfikować kolor.

Ilość, rozmiar, pochodzenie oraz umiejscowienie wewnętrznych i zewnętrznych niedoskonałości, znanych jako skazy, określa stopień przejrzystości diamentu. Przejrzystość jest jedna z najważniejszych składowych podczas wyceny bezbarwnego diamentu. Kolorowy diament o większej przejrzystości jest zazwyczaj cenniejszy od tego o niższej przejrzystości, jednak skazy mogą czasem zintensyfikować kolor.

Scroll Up