Barwy diamentów

Do jednych z najbardziej popularnych i rzadkich kamieni należą diamenty o barwie różowej. Ponad 90% różowych diamentów na świecie pochodzi z kopalni Argyle w Zachodniej Australii. Średnio tylko około 50 kamieni jest rezerwowanych do „Pink Diamonds Tender” znanego jako najbardziej ekskluzywny przetarg diamentów na świecie. Na każde milion karatów nieoszlifowanych diamentów produkowanych w kopalniach tylko jeden karat jest odpowiedni do wystawienia na sprzedaż w tym przetargu.

Każdego roku, około 100 wyselekcjonowanych klientów reprezentujących indywidualnych sprzedawców diamentów, producentów biżuterii oraz detalistów dóbr luksusowych, dostaje zaproszenie aby obejrzeć kolekcje z przetargu w rożnych miejscach świata. Od roku 1984 sprzedanych zostało tylko 750 kamieni o średniej wadze 1 karata. Ich ceny osiągnęły poziom między 100 000 a ponad 1 000 000 dolarów za karat.

Josephine Archer, menadżer Argyle Pink Diamonds, uważa ze to właśnie niezwykła wyjątkowość generuje tak wysokie ceny różowych diamentów z Argyle, a ich rzadkość i cena ma jeszcze bardziej się zwiększyć gdy kopalnia Argyle zostanie zamknięta w 2020 roku. Nawet jeśli zostanie odkryte nowe źródło, będzie musiało minąć 10 lat aby przejść od momentu odkrycia do produkcji.

Jeszcze rzadsze od różowych diamentów są diamenty czerwone. Są one najrzadsze pośród kolorowych diamentów i zaledwie garstka z nich została sklasyfikowana jako „fantazyjny czerwony” (czerwony diament w swojej najbardziej nieskazitelnej formie).

Niebieskie i zielone diamenty również należą do bardzo rzadkich wśród kolorowych diamentów. Niektóre z najpopularniejszych diamentów na świecie jest właśnie tych kolorów, m.in. Diament Hope, Dresden Green i Transvaal Blue. Ceny sprzedaży niebieskich oraz zielonych diamentów również biją rekordy, przykładem jest chociażby aukcja Sotheby’s Magnificent Jewels & Jadeite 2007 w Hong Kongu, gdzie fantazyjnie-jaskrawy niebieski diament o szmaragdowym szlifie i wewnętrznej nieskazitelności, ważący 6.04 karata, został sprzedany za 7,98 milionów dolarów.

Diament to węgiel, który został przetworzony przez wysokie temperatury i ciśnienia przez miliardy lat. Szacuje się, że najmłodszy diament ma co najmniej 990 milionów lat choć niektóre są szacowane na aż 4.25 bilionów lat.

Ukryte głęboko w Ziemi diamenty ujawniają się dopiero po tym jak wybuchy wulkanów wypychają stopione skały na powierzchnie Ziemi. Tylko niewielka ilość diamentów przeżywa tę niezwykłą podróż. Diamenty, które mają stopień wysokiej czystości są rzadkie. Szacuje się, że tylko około 20% wszystkich diamentów wydobywanych z kopalni mają stopień czystości wystarczająco wysoki, aby diament był uznany za właściwy do stosowania jako kamień szlachetny. Jeszcze rzadsze i uważane za jeszcze piękniejsze niż bezbarwne diamenty są naturalnie kolorowe diamenty. Na każde 10.000 karatów bezbarwnych diamentów przypada tylko jeden karat diamentów kolorowych.

Kolorowe diamenty mogą wystąpić, gdy małe ilości innych pierwiastków są obecne lub jeżeli w strukturze diamentu występują wady w skali atomowej. Diamenty żółte i pomarańczowe występują w wyniku obecności azotu w strukturze a niebieskie diamenty zawdzięczają swoją barwę obecności boru. Obecność wodoru natomiast produkuje unikalne odcienie fioletu. Ogromne ciśnienie wywierane na diamencie głęboko w Ziemi może zmienić strukturę diamentu tworząc czerwony, różowy, fioletowy lub brązowy diament. Promieniowanie naturalne działające na już wcześniej utworzone diamenty przez miliony lat może nadać zieloną barwę.

Scroll Up