Analiza rynku 2005-2015

Przegląd Rynku Fantazyjnie Kolorowych Diamentów (2005 – 2015)

FCRF (The Fancy Color Research Foundation) opublikowała artykuł w którym omawia sytuację na rynku Fantazyjnie Kolorowych Diamentów w latach 2005 – 2015. FCRF to organizacja non-profit, która ma na celu wprowadzenie w życie przejrzystości cen diamentów kolorowych, zasad fair-trade oraz najwyższych standardów etycznych na tym rynku. FCRF swoim autorytetem w świecie kolorowych diamentów odpowiada autorytetowi Rapaport-u w świecie diamentów bezbarwnych.

FCRF swietrza między innymi, że alternatywna klasa aktywów w postaci Fantazyjnie Kolorowych Diamentów (z języka ang. Fancy Color Diamonds – FCDs) wykazała silny wzrost między 2005 a 2014 rokiem. Wartość FCDs, w gamach kolorów różowych, żółtych oraz niebieskich wzrosła w średnio o 167% w okresie od stycznia 2005 do września 2014 .

W okresie od stycznia 2005 do stycznia 2007 roku, wartość FCDs doświadczyła średnio 12% stabilnego rocznego wzrostu, generowanego przez przez wzrost świadomości konsumentów o tej klasie aktywów. W okresie od stycznia 2007 do stycznia 2008 roku, kiedy nastąpiło przegrzanie gospodarki, ceny FCDs skoczyły odpowiednio o 25%, głównie przez różowe diamenty. W tym okresie dwunastu miesięcy, Fantazyjnie Jaskrawy Różowy kamień wzrastał na wartości średnio o 44%.

Ponieważ rozrastające się rynki wpadły w głęboką recesję, znaczące różnice pomiędzy różnymi produktami FCDs stały się bardziej widoczne. (..) Żółte diamenty doznały 45% spadku wartości w okresie od stycznia 2008 do stycznia 2009r w związku z tym, że większość konsumentów detalicznych obniżyło swoje wydatki tak wiec popyt spadł, natomiast podaż pozostała stała. W następnym roku, wartość żółtych diamentów wzrosła o 52% i kontynuowała wzrastanie, aby w styczniu 2012 roku w pełni odzyskać ich wartości z przed recesji. Z drugiej strony niebieskie I różowe diamenty, o bardziej ograniczonej podaży i przetrzymywane głównie przez inwestorów o szerokich horyzontach, nie były wystawione na sprzedaż w całej recesji i tym samym utrzymywały swoją wartość.

Podczas gdy rynki wracały do życia, handel fantazyjnie kolorowymi diamentami napędzany był rosnącym popytem w Azji. Tendencja ta utrzymuje się i jest widoczna w ogólnym 108% wzroście cen mierzonych od czerwca 2009. W tym okresie najsilniej rosnąca kategoria, fantazyjnie różowe diamenty, zwiększyły swoją wartość o 209%, podczas gdy najwolniej drożejąca kategoria, fantazyjnie jaskrawe niebieskie diamenty, wzrosły w wartości o 53%.

Przez ostatnie 10 lat słynne marki detaliczne również kierowały swoją uwagę w stronę FCDs. Ekstrawaganckie kolory stały się kluczowym elementem haute couture i wspomogły wzrost cen wyjątkowych kamieni o szczególnych zaletach. Marki luksusowe, które wcześniej rzadko nabywały FCDs, rozpoczęły ekstensywne promowanie popularnych kolekcji specjalnych. Jednym z popularnych ogłoszeń publicznych była debiutancka kolekcja Tiffany’ego “Colors of Wonder” we Wrześniu 2012. Kolekcja ta, która była pokazana na wystawie do publicznego wglądu u legendarnego Tiffany’ego przy Piątej Alei w Nowym Jorku, została okrzyknięta “kamieniem milowym wspaniałego dziedzictwa diamentów”.

(…)

Eksperci spodziewają się, że te tendencje będą postępować i powodować dalszy wzrost cen. Przy dość niskiej podaży fantazyjnie kolorowych diamentów z kopalni oraz rosnącym popycie, należy oczekiwać, ze handel FCDs stanie się wyzwaniem, a produkt będzie jeszcze bardziej ograniczony.

Jeśli zastanawiają się Państwo się nad inwestycją w kolorowy diament, serdecznie zapraszamy do kontaktu na +48 22 390 53 40 lub emailem na info@prestigeventures.pl

Nasi doradcy z chęcią udzielą Państwu dodatkowych informacji i pomogą Państwu wybrać odpowiedni kamień.

Zapraszamy również do zapoznania się z naszą szczegółową broszurą, którą można otrzymać na maila klikając przycisk w prawym, górnym rogu strony (“Zamów broszurę”) lub poprzez stronę kontaktową.

Scroll Up