Analiza rynku kolorowych diamentów w pierwszym kwartale 2015 roku

Analiza rynku kolorowych diamentów w pierwszym kwartale 2015 roku

Analiza najnowszych danych opublikowanych przez Fancy Color Research Foundation (FCRF www.fcresearch.org) (Fundacja ta jest numerem jeden jeśli chodzi o profesjonalną analizę rynku kolorowych diamentów, tak jak Rapaport w przypadku diamentów bezbarwnych) wykazuje spory kontrast pomiędzy stopami zwrotu kolorowych i bezbarwnych diamentów. Rynek diamentów bezbarwnych zanotował znaczący spadek cen od 4 do 6 procent wg grupy Rapaport RAPI™ natomiast rynek kolorowych kamieni pozostał stabilny, a kluczowe typy kamieni wzrosły na wartości w okresie od stycznie do kwietnia 2015 roku.

Wg analityków kluczowym czynnikiem, który przyczynił się do takiej odporności cen diamentów kolorowych jest istotny brak produktu w większości kategorii pod względem koloru i rozmiaru.

Grupy produktowe, które wykazały wzrost cen o więcej niż 2 procent w okresie od stycznia do kwietnia, to między innymi 1 karatowe fantazyjne i intensywne niebieski 3-karatowe intensywne niebieski i 1,50-karatowe fantazyjne żółte. 

Efraim Zion, członek rady doradczej FCRF, powiedział: "Jest to zachęcające dla naszych członków, aby zobaczyć, że po raz kolejny, fantazyjne kolorowe diamenty wykazały solidny wzrost wartości,”

Eden Rachminov, przewodniczący rady doradców dla FCRF, podkreśla, że: “Członkowie FCRF mówią nam, że nasza analizy są wyjątkowo adekwatne.”